U prošlom tekstu pisala sam o nekoliko ključnih benefita rada na sebi, a ovdje ćete pronaći 4 konkretna koraka koja možete odmah početi primjenjivati. Ovi koraci pomoći će vam da lakše uđete u svijet osobnog razvoja i otkrijete dobrobiti rada na sebi. Ako već imate iskustva u tom području, uz ove korake možete nastaviti ili upotpuniti svoju dobru praksu jer znamo da je rad na sebi cjeloživotni proces.
1) Izdvojite vrijeme za razmišljanje i upoznavanje sebe
U procesu rada na sebi, iznimno je važno da budete iskreni sa sobom. Upoznavanje sebe uključuje upoznavanje s vlastitim kvalitetama, talentima, znanjima, vještinama, vrijednostima, uvjerenjima… U tom procesu susrest ćete se s lijepim spoznajama i osvijestiti svoje prednosti, no zasigurno ćete prepoznati i neke manje ugodne stvari koje možda do sad niste znali o sebi. To je u redu – nitko nije savršen, a tome ni ne trebamo težiti. Ono što je važno je da nastojimo biti bolji u onome što nam je važno i da naučimo sebi oprostiti greške i poneke nedostatke.
Neka od pitanja za razmišljanje koja vam mogu pomoći za početak su sljedeća: · Što mi je važno u životu? · Što me čini zadovoljnim/nom? · Što me čini nezadovoljnim/nom? · U čemu sam dobar/ra? · Što me iskreno zanima? · Kakva osoba želim biti? · Po čemu želim da me drugi pamte? · Koji su moji ciljevi? · Čega želim više, a čega manje u svom životu? · Koje navike mi služe, a koje rade protiv mene?. Preispitajte kako izgleda vaš prosječan dan i koliko ste njime zadovoljni.
2) One-thing-at-a-time – ne morate sve i odmah
Kad utvrdite koje promjene želite ostvariti, znajte da ih ne morate (ni ne možete) sve započeti odjednom. Odredite 1 do maksimalno 3 promjene na koje ćete se fokusirati u određenom vremenskom periodu. Rad na sebi cjeloživotni je proces i važnije je manjim koracima sigurno stići do cilja, nego staviti pred sebe preveliki zadatak pa ubrzo odustati.
Glavna pitanja koja si trebate postaviti su: · Koja promjena će mi najviše koristiti u trenutnoj situaciji? ili · Koje dobre navike mi je najlakše usvojiti? Nekad je dobro započeti s malim svakodnevnim navikama koje su naizgled nevažne, ali dosljednom primjenom daju odličan rezultat.
Knjiga koja nudi sveobuhvatan prikaz važnosti malih navika je Atomske navike, Jamesa Cleara. Za one koje zanima više o toj temi, svakako preporučujem da je pročitate. U njoj možete pronaći praktične smjernice za usvajanje dobrih navika i odbacivanje onih loših.
3) Jasno definirajte kakvu promjenu želite postići, postavite ciljeve i napravite plan
Jasno definirajte kakvu promjenu želite postići, napravite plan s konkretnim koracima koje ćete aktivno slijediti kako biste ostvario/la promjenu i, ono ključno, pratite napredak. Kod izrade plana pokušajte biti objektivni i pripazite da plan bude održiv u vašoj svakodnevici. Nerealni planovi samo će vam stvoriti dodatni pritisak, a to nam nije cilj.
Sasvim je u redu ako će vam u početku biti teško u potpunosti se držati plana – važno je da se uvijek vratite na put koji vas vodi prema vašem cilju. Ako želite taj proces učiniti ugodnijim i lakšim, predlažem da dogovorite s profesionalnim mentorom/coachem da vas podrži na tom putu. U slučaju da to niste u mogućnosti, uvijek možete zamoliti blisku osobu da vam bude accountability partner i bodri vas u podrži u onim danima kada izgubite motivaciju ili se ne osjećate najbolje.
Kad se okružimo poticajnim ljudima koji žele napredovati zajedno s nama, puno lakše održavamo disciplinu u izazovnim trenucima. Ako vas zanima više o ovoj temi, predlažem da pročitate knjigu Benjamina Hardyja, Willpower doesn’t work koja će vam pomoći da dodatno osvijestite moć okruženja.
4) Pišite dnevnik osobnog razvoja
Redovito pratite svoj napredak i zapisujte uvide. Uslijed užurbane svakodnevice i nepredviđenih životnih okolnosti, lako je smetnuti s uma gdje smo bili i gdje želimo stići. Također, puno toga pročitamo/čujemo/vidimo i doživimo „aha“ trenutak, no to vrlo lako kasnije zaboravimo. Poanta rada na sebi je aktivna primjena znanja, a ne puko usvajanje informacija koje nam kratkoročno služe, a dugoročno zaboravimo na njih.
Zapisujte svoje misli, uvide, pitanja, nedoumice, prepreke na putu i sve ostalo što smatrate da vam može koristiti. Izbacite sve na papir i to će vam omogućiti jasniji tijek misli, lakše pronalaženje odgovara i mir u glavi. Osim što ćete se tome uvijek moći kasnije vratiti i prisjetiti bitnih dijelova svog puta, velike su šanse da ćete upravo pisanjem doći do glavnih uvida i samostalno pronaći odgovore na mnoga pitanja.
Uživajte u procesu rada na sebi. Ne zaboravite slaviti svoje male i velike uspjehe! 🙂
[…] se da ti je ovaj tekst bio zanimljiv i da si nešto naučio/la iz njega. U idućem postu očekuje te nekoliko načina na koje možeš odmah započeti s radom na sebi, a do tada ti […]