U ovom tekstu s vama dijelim nekoliko načina koji vam mogu pomoći da što bolje isplanirate novu godinu ispred sebe. Krajem godine dobro je napraviti analizu prethodne godine kako biste se prisjetili svih bitnih događaja, ljudi, iskustava i osjećaja koji su obilježili tu godinu. Ima nečeg posebnog u tome kad pogledamo unazad i vidimo što smo sve doživjeli i koliko toga već sada imamo za sreću i zahvalnost.
Analiza protekle godine
Kroz analizu protekle godine razmišljajte o: · svemu dobrom (i manje dobrom) što vam se dogodilo, · svemu što ste doživjeli i ostvarili, · kako ste se osjećali, · kako ste provodili vrijeme, · s kime ste provodili vrijeme i kako je to utjecalo na vas, · koje nove ljude ste upoznali, · što ste naučili, · koje ste navike usvojili – kakva ste osoba bili, kako ste se odnosili prema sebi i drugima, koliko su vaši postupci bili u skladu s vama, vašim vrijednostima i ciljevima.
Zapišite svoje odgovore.
Tips & Tricks: Kod prisjećanja pojedinih dijelova godine može vam pomoći čitanje planera od protekle godine u koji zapisujete sve bitne događaje, posebne trenutke ili obične svakodnevne sitnice. Ako pišete zaseban dnevnik (osobnog razvoja), to može biti još jedan dobar način za prisjećanje. Također, možete pogledati fotografije na svom mobitelu od protekle godine koje će vas podsjetiti na mnoge događaje koje ste možda zaboravili.
Kroz ovakvu analizu godine dobit ćete uvid u sve najbitnije događaje i lekcije koje ste prošli u toj godini, osvijestiti osjećaj zahvalnosti na svim dobrim i lošim iskustvima iz kojih ste nešto naučili, primijetiti kako se mijenjate kroz različite vremenske i životne periode. Prihvatite prošlost kakva ona jest, radujte se svemu što vas tek čeka u budućnosti i nastojte to aktivno kreirati u sadašnjosti.
Zapisivanje ciljeva
Nakon analize prethodne godine, kreće planiranje naredne. Zapišite sve što želite zadržati u svom životu, što želite odbaciti ili unaprijediti.
Pitanja koja slijedite u ovom koraku su: · što želim u narednoj godini · kakva osoba želim biti · kako se želim osjećati · koja područja svog života želim unaprijediti · koji su moji ključni prioriteti za ovu godinu · koji su moji ciljevi · što želim naučiti · kako želim da izgleda moja svakodnevica · kako i s kime želim provoditi vrijeme · koja nova iskustva želim doživjeti · koje nove navike usvojiti…
Zapisivanjem odgovara na ova pitanja vizualizirate godinu koja je ispred vas baš na način kako želite da ona izgleda (barem većinu vremena). Isto tako, nastojte se držati svog kruga utjecaja, odnosno onih stvari na koje možete utjecati i za koje možete preuzeti odgovornost jer te akcije ovise o vama, a vode vas do krajnjeg cilja.
Izrada vision boarda
Nakon što dobro razmislite o svojim ciljevima za narednu godinu i vizualizirate kako želite da ona izgleda, slijedi jedna kreativna i zabavna aktivnost koja će vam omogućiti da uz slike stvorite vizualni prikaz svega što vam je bitno – kreiranje vision boarda.
Moguće je raditi vision board na više načina. Primjerice, možete izrezivati slike iz časopisa ili isprintati slike i organizirati ih na plakat/ploču/komad papira i time dobiti fizički vision board koji možete staviti u svoj ured, sobu ili na neko drugo mjesto koje želite. Također, moguće je napraviti digitalni vision board tako da pronađete slike na internetu koje vam se sviđaju i u Canvi (ili nekom drugom sličnom programu) ih složite u jedan dizajn. Nakon toga, taj dizajn postavite na pozadinu svog računala ili mobitela. Odaberite način koji vama najviše odgovara i koji vam se čini najzabavniji.
Tips & Tricks: Ako nikad niste raditi vision board, na YouTubeu postoji puno primjera koji vam mogu pomoći u razumijevanju samog koncepta vision boarda.
Kod odabira slika imajte na umu sve što ste zapisali u prethodnom koraku i tražite slike koje vas raduju, inspiriraju i koje prikazuju život kakav želite živjeti. Ponekad to mogu biti samo riječi i fraze (npr. ljubav, fokus na bitno, sloboda…) ili čak cijeli citat koji za vas ima neko posebno značenje. Kod izrade vision boarda nema posebno određenih pravila – pustite mašti na volju i stavite na board što god želite. Važno je samo da vision board oslikava ono što želite u svom životu i kako se želite osjećati te da ga držite na vidljivom mjestu kako biste se svakodnevno podsjetili na ono što vam je bitno i čega želite više.
Izrada battle boarda
Ako želite ići korak dalje, možete napraviti dodatni plan pomoću tzv. battle boarda. Koncept battle board preuzela sam od high performance coacha Brendona Burcharda i prilagodila ga vlastitim potrebama.
Battle board uključuje mjesečno planiranje konkretnih akcija koje trebate poduzeti želite li ostvariti svoje ciljeve. Osobno ga radim za naredna 4 mjeseca, nakon čega ponavljam postupak i pišem nove akcije. Battle board također bi trebao stajati na vidljivom mjestu (najbolje u uredu ili radnoj sobi) kako biste se svakodnevno mogli prisjetiti na čemu vam treba biti glavni fokus u tom mjesecu kao i koja je šira slika vaših svakodnevnih akcija. Odnosno, zašto radite to što radite i kako vam to doprinosi dugoročno.
Naravno, život ne funkcionira po principu planova i to-do lista u rokovniku, što znači da se život događa i neovisno o našim planovima. Važno je zadržati fleksibilnost, ali isto tako uvijek se vratiti na put koji nas vodi tamo gdje želimo stići. Battle board trebao vam pomoći povećati produktivnost i olakšati život jer sadrži prikaz glavnih akcija koje trebate poduzeti stoga ne gubite vrijeme na nebitne stvari i razmišljanje što iduće napraviti.
Ipak, nemojte se previše opterećivati ako iz bilo kojeg razloga ne uspijete odraditi to što ste sebi zadali u točno određenom roku. Dobro je raditi mjesečnu analizu ostvarenih zadataka i ciljeva te se nagraditi za sve postignuto. Ono što niste ostvarili u tom mjesecu, a važno vam je, prebacite za početak idućeg mjeseca i zaista se potrudite to ostvariti prvom prilikom.
U planiranju života nemojte zaboraviti i zaista živjeti život. 🙂